Запитання та відповіді
Променева терапія в Оncare має пріоритети в обладнанні - Лінійний прискорювач. Це один з кращих у світі, найсучасніший прискорювач, призначений для проведення радіотерапії та радіохірургії який дозволяє лікарям:
- досягати «мішені» з важкодоступною локалізацією;
- лікувати пухлини складної форми;
- мінімізувати чи зовсім уникати ураження здорових органів;
- дає можливість реалізовувати всі існуючі наразі методики променевої терапії: IGRT, IMRT, стереотактичну радіохірургію;
- дозволяє суттєво підвищити точність підведення дози, мінімізувати опромінення оточуючих здорових тканин та в декілька разів зменшити час лікування.
Система візуалізації лінійного прискорювача відслідковує положення пухлини під час сеансу та моментально коригує роботу системи.
Контроль точності доставки дози відбувається за рахунок товщини MLC багатопелюсткового коліматора, яка дозволяє точно відтворити форму пухлини. XI imaging system – це контрольні рентгенівські знімки і КТ під час лікування. Максимальне відхилення доставки дози з цими системами ~1 мм.
Завдяки цьому прискорювачу, а також точному діагностичному обладнанню ми підбираємо план лікування персонально для кожного пацієнта, враховуємо його або її індивідуальні особливості при створенні форми пучка опромінення та розрахунку дози. Кожен план лікування проходить контроль якості. Існують міжнародні стандарти перевірки відповідності дози. І найголовніше – це команда – ті, хто стають разом з пацієнтом у боротьбу за здоров’я і життя.
Які документи необхідно мати для проходження консультації вперше?
- Виписка з історії хвороби або медична карта пацієнта;
- Дані проведених раніше інструментальних методів дослідження: УЗД (ультразвукові дослідження), рентгенографія, КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), радіонуклідна діагностика, ендоскопічні дослідження, тощо. Дані можуть зберігатися на цифрових носіях (CD/DVD диски, USB-накопичувачі), а також бути роздрукованими на плівках і в паперовому варіанті;
- Дані морфологічних, цитологічних або патогістологічних заключень з описом або без;
- Заключення терапевта із зазначенням супутніх хронічних захворювань;
- Дані лабораторних досліджень крові, сечі та інших біологічних матеріалів;
- Детальний опис попередньо отриманого променевого лікування пацієнтом: бажано зазначення приладу, на якому здійснювалось опромінення, розмірів і локалізації полей опромінення, разових сумарних доз опромінвення, часу і тривалості курсу лікування і т.д.;
- Інші документи, пов’язані з діагностикою і лікуванням.
Що таке променева терапія?
Променева терапія – це лікування раку за допомогою радіації. Це можна зробити різними способами, залежно від природи вашого раку. Найбільш часто використовуваний метод називається зовнішньою променевою терапією (від пристрою поза тілом), який спрямовує випромінювання на вашу пухлину.
Як працює променева терапія?
Хоча радіація впливає як на ракові, так і на нормальні клітини, вона більшою мірою впливає на ракові клітини. Лікування, спрямоване на лікування, забезпечить найвищу можливу дозу радіації на ракову область (у безпечних межах), щоб спробувати вбити всі ракові клітини. Іноді використовуються менші дози, коли метою є зменшення розміру пухлини та/або полегшення симптомів.
Як планується лікування?
Кожен курс променевої терапії розроблений відповідно до конкретних потреб людини, яка його отримує, тому зазвичай вас просять попередньо відвідати лікувальний центр, щоб спланувати курс лікування. Променевий онколог і променеві терапевти зроблять це (у поєднанні з рентгенівськими променями та скануванням, використовуючи апарат, який називається симулятором). Ваша шкіра буде позначена кольоровими ручками, щоб визначити, де ви проходите процедуру. Крім того, за допомогою спеціального барвника буде зроблено кілька дрібних стійких слідів.
Ці позначки дозволять променевим терапевтам точно визначити потрібну область під час кожного сеансу лікування. Якщо для вас було зроблено черепашку, орієнтири будуть нанесені на раковину, а не на вашу шкіру.
Якщо ви проходите променеву терапію порожнини рота та/або горла, на цьому етапі вам знадобиться стоматологічний огляд, оскільки перед початком променевої терапії вам може знадобитися лікування зубів.
Чи повинен я залишатися в лікарні?
Більшість людей лікуються амбулаторно, але ваш радіаційний онколог скаже вам, чи краще для вас бути госпіталізованим.
Чи здаватимуть мені аналізи під час лікування?
Під час курсу лікування вам може знадобитися час від часу здавати аналіз крові та/або аналіз сечі, залежно від частини вашого тіла, яку лікують. Деякі люди також проходять рентген та/або сканування під час курсу лікування, що є частиною звичайної процедури, і не варто хвилюватися.
Як проводиться променева терапія?
Променева терапія проводиться за допомогою пристрою, що називається лінійним прискорювачем, або, для деяких пухлин шкіри, поверхневої рентгенівської установки. Щоб пройти променеву терапію, ви ляжете на кушетку під апаратом і вас попросять залишатися нерухомими під час фактичного лікування.
Чи зашкодить променева терапія?
Лікування абсолютно безболісне. Радіацію неможливо побачити або відчути під час її введення.
Чи зробить мене лікування радіоактивним?
Ні, немає ніякої можливості для цього.
Як довго триватиме курс лікування?
Ваш радіаційний онколог повідомить вам про це, коли буде прийнято рішення про відповідне лікування. Курс може тривати від однієї процедури до п’яти процедур на тиждень протягом шести тижнів залежно від ряду факторів, наприклад, частини вашого тіла, яку лікують, і мети лікування. Більшість процедур проводиться щодня з понеділка по п'ятницю.
Яка тривалість кожного сеансу лікування?
Це залежить від машини до машини. Деякі машини працюють швидше, ніж інші, і це також залежить від плану, розробленого для вас. Тривалість сеансу лікування може становити від п’яти до п’ятнадцяти хвилин. Іноді сеанс може тривати довше, але це буде роз’яснено в індивідуальному порядку. Коли ви прийдете на перше лікування, ваш променевий терапевт повідомить вам, скільки часу триватиме кожен сеанс.
Чи можу я працювати далі?
Якщо ви вважаєте, що бажаєте продовжувати працювати, повідомите свого радіолога-онколога, чому вам не слід продовжувати звичайний щоденний курс лікування. Однак запитайте, якщо вам потрібна порада.
Що буде після закінчення лікування?
Негайні побічні ефекти описаного вище лікування почнуть зникати протягом одного-двох тижнів після закінчення курсу. Через те, як діє променева терапія, повна користь від курсу лікування зазвичай досягається лише через кілька тижнів після останнього сеансу лікування.
Чи буду я проходити обстеження після лікування?
Після лікування вас знову оглянуть у лікарні, до якої ви були вперше, або знову направлять до сімейного лікаря. Перше спостереження зазвичай відбувається приблизно через 4-6 тижнів після завершення курсу, і це призначення буде обговорено з вами перед тим, як ви закінчите в лікувальному центрі. Однак порядок подальшого спостереження може відрізнятися від людини до людини та від центру до центру. Ваш радіаційний онколог пояснить вам, як і де будуть організовані ваші наступні зустрічі.
Чи може променева терапія завдати незворотної шкоди?
Променева терапія планується і проводиться з особливою обережністю, але іноді уражаються чутливі частини тіла. Це пояснюється тим, що для ефективного лікування раку іноді необхідно використовувати високі дози радіації, близькі до меж, які можуть витримати нормальні тканини. Кишечник, сечовий міхур і нервова система особливо чутливі, але інші частини тіла можуть зазнати тривалих змін.
Якщо ви проходите променеву терапію, спрямовану на знищення ракових клітин, існує приблизно 5% ймовірність побічних ефектів, які можуть серйозно вплинути на ваш спосіб життя. Однак важливо збалансувати це з набагато вищими потенційними ризиками для вашого життя через загострення або рецидив раку без лікування. З іншого боку, якщо ви проходите променеву терапію для зменшення пухлини та/або полегшення симптомів, то набагато нижчі дози радіації, які використовуються, навряд чи це спричинить будь-яку постійну шкоду.
Якщо променева терапія включає статеві залози (яєчники у жінок, яєчка у чоловіків), це вплине на фертильність і гормональну функцію. Важливо обговорити це з вашим онкологом перед початком лікування.
Якщо у вас у майбутньому виникнуть будь-які труднощі, які, на вашу думку, можуть бути пов’язані з променевою терапією, не зволікайте, зверніться до свого онколога або лікаря загальної практики. Якщо у вашому випадку є якісь особливі ризики або проблеми, ваш онколог обговорить це з вами. Майте на увазі, що вам пропонують променеву терапію, оскільки переваги значно переважають ризики
Чи є певні речі, які я повинен або не повинен робити під час мого курсу лікування?
Наскільки це можливо протягом лікування, намагайтеся вести нормальний спосіб життя – намагайтеся сприймати променеву терапію як перерву у вашій повсякденній рутині, а не як найважливішу частину дня. Однак наступні поради можуть допомогти.
Лікування, що можна і чого не можна робити
Робити
- Під час лікування щодня пийте багато рідини, наприклад чаю, кави, молока, фруктового соку, води або газованих напоїв (ідеально без цукру).
- Їжте регулярно і намагайтеся дотримуватися збалансованого харчування. Якщо вам не хочеться багато їжі, спробуйте їсти потроху і часто. Дієтолог може допомогти скласти для вас дієту, якщо це необхідно.
- Умийтеся, прийміть душ або ванну як зазвичай під час процедури, використовуючи звичайне або дитяче мило, обережно витираючи оброблену ділянку, а не терти її.
Не робити
- Пийте спиртні напої, їжте гостру їжу або дуже гарячу або дуже холодну їжу, якщо вам лікують порожнину рота, шию чи грудну клітку, але запитайте рентгенологів, чи хочете ви отримати більше інформації.
- Виставляйте оброблену ділянку на сонце під час курсу променевої терапії, оскільки оброблена ділянка легше обпікається і заживає деякий час. Надалі бажано завжди наносити сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків.
- Нанесіть креми або дезодоранти на оброблену ділянку, оскільки вони можуть погіршити реакцію шкіри.
Чи ймовірно, що у мене будуть якісь побічні ефекти?
Променева терапія є локалізованим лікуванням, що означає, що будь-які побічні ефекти залежатимуть від частини тіла, яку лікують. Незважаючи на те, що у багатьох людей небагато побічних ефектів, якщо вони взагалі є, вони реагують по-своєму, і під час лікування у вас може виникнути один або кілька з наступного:
- Хвороба: залежно від частини вашого тіла, яку лікуєте, ви можете відчувати нудоту під час курсу лікування. Таке трапляється не з кожним. Якщо ви все-таки почуваєтеся погано, будь ласка, повідомте про це променевого терапевта або медсестру, оскільки це можна контролювати за допомогою таблеток або дієти.
- Діарея: Знову ж таки, залежно від частини тіла, яку лікують, у вас може виникнути діарея. Будь ласка, повідомте променевого терапевта або медсестру, якщо це трапиться з вами, оскільки вам можуть знадобитися ліки для полегшення діареї. Дієтолог також буде радий порадити вас і допомогти вам скласти план харчування, якщо це необхідно.
- Частота сечовипускання: якщо ви проходите лікування нижньої частини живота/тазу, ви можете помітити, що сечовипускання відбувається частіше, і під час цього може відчуватися дискомфорт. Вживання додаткової кількості рідини допоможе, але намагайтеся уникати алкоголю, чаю та кави, оскільки вони можуть дратувати ваш сечовий міхур. Якщо це трапиться з вами, будь ласка, повідомте про це персонал, який вас лікує, щоб вашу сечу можна було перевірити на будь-яку інфекцію, яку потім можна було б лікувати відповідними ліками.
- Біль у роті та горлі: це трапляється, лише якщо ви лікуєте цю частину тіла. Якщо це може бути проблемою, ваш променевий терапевт або медсестра пояснять, як доглядати за ротовою порожниною та горлом, або дадуть вам пораду щодо проблем із жуванням і ковтанням. Це відбувається, лише якщо ви лікуєте цю область. Якщо це може бути проблемою, ваш променевий терапевт або медсестра пояснять вам, як доглядати за ротовою порожниною та горлом під час лікування.
- Випадання волосся: випадання волосся відбувається лише тоді, коли проводиться лікування. Наприклад, ви втратите волосся лише на голові, якщо лікуєте голову, а якщо лікуєте груди, ви втратите лише волосся на грудях. Чи виросте воно знову, залежатиме від того, яку кількість опромінення ви отримали. Ваш онколог пояснить, що це означає для вас. Якщо очікується, що ваше волосся знову виросте, це має відбутися протягом кількох місяців після закінчення лікування.